21.2.2011 Perustuslakivaliokunnan lausunto ei vaikuta ParkkiPaten toimintaan

Perustuslakivaliokunnan, yksityistä pysäköinninvalvontaa koskevan lakihankkeen kaatumiseen johtava, lausunto on erittäin valitettava koko alan kannalta. Alan nykyinen hallitsematon ja sekava käytäntö saa siis jatkua edelleen.

Kiinteistöjen omistajat, yksityiset pysäköinninvalvontayhtiöt sekä autoilijat ovat toivoneet lain pikaista voimaan tuloa, jotta nykyisen kaltainen järjestäytymätön ja villi olotila loppuisi kun hyväksyttävät toimintatavat kirjattaisiin lakiin.

Suomessa yksityinen pysäköinninvalvonta on jo todettu korkeimman oikeudenkin toimesta lailliseksi. Perustuslakivaliokunnan lausunto ei tuo mitään muutosta nykyiseen käytäntöön:

Kiinteistön omistajalla ja haltijalla on edelleen oikeus määrätä omistamansa tai hallitsemansa alueen käytöstä. Nykyinen lainsäädäntö ei rajoita kiinteistön omistajan tai haltijan oikeuta määrittää pysäköintiehtoja alueellaan tai estä tekemästä sopimusta siitä, millä ehdoilla alueelle saa pysäköidä ja mitä sopimuksen ehtojen rikkomisesta seuraa.

ParkkiPate –ketjun toiminta jatkuu siis entisellään. Käytännössä perustuslakivaliokunnan lausunto tarkoittaa ainoastaan sitä, että alan pelisääntöjä joudutaan nyt odottamaan pidempään kuin olisi ollut suotavaa.

Odotettu laki olisi karsinut alalta epäasiallisesti toimivat yrittäjät sekä selkiyttänyt ja yhtenäistänyt käytäntöjä yksityisessä pysäköinninvalvonnassa. Laki olisi myös estänyt ylilyönnit valvontamaksuissa ja muissa pysäköintiehdoissa.

Yhteisten pelisääntöjen puute tuleekin varmasti aiheuttamaan runsaasti ylimääräistä työtä kaikille alan toimijoille, perintätoimistoille, kuluttajaviranomaisille sekä myös oikeuslaitokselle.